Obecnie ponad 70% nowotworów u dzieci może być wyleczonych, warunki:
1. szybkie i właściwe rozpoznanie oraz ustalenie grupy ryzyka
2. niezwłoczne rozpoczęcie i przeprowadzenie właściwego leczenia
3. zapewnienie odpowiedniego finansowania
Podstawowym zadaniem w ramach ‘Programu poprawy wczesnego wykrywania i diagnozowania nowotworów u dzieci w Polsce’ jest wzmocnienie roli zespołów podstawowej opieki zdrowotnej, obejmujących lekarzy pierwszego kontaktu, lekarzy rodzinnych i pediatrów oraz pielęgniarki rodzinne, środowiskowe i szkolne w zakresie pediatrycznej opieki onkologicznej, poprzez edukację w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów w Polsce.
Głównym celem programu jest zmniejszenie ciężkości przebiegu choroby i umieralności na nowotwory u dzieci poprzez poprawę wczesnego wykrywania i diagnozowania nowotworów u dzieci w pięciu województwach Polski.
Szczegółowe cele pozwalające na osiągnięcie głównego obejmują:
Cel 1: Podniesienie wskaźnika wczesnego wykrywania nowotworów u dzieci
Cel 2: Udoskonalenie wiedzy i umiejętności pracowników podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie
wczesnej diagnostyki nowotworów u dzieci i edukacji społeczeństwa
Cel 3: Podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie objawów nowotworów u dzieci,
a także znaczenia wczesnej diagnozy i podjętego w porę leczenia
Program przyczynia się również do budowania relacji pomiędzy specjalistami pierwszego i trzeciego poziomu opieki zdrowotnej (podstawowa opieka zdrowotna i ośrodki onkologiczne) oraz umacniania roli pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej. Nie ma wątpliwości, że lekarze rodzinni i pediatrzy odgrywają ważną rolę w wykrywaniu pierwszych potencjalnych oznak nowotworów i wczesnym skierowaniu do specjalistów. Jednak, aby promować postawę wczesnego szukania pomocy w systemie opieki zdrowotnej, w szczególności społeczeństwo i rodzice powinni posiadać wiedzę na temat rozpoznawania wczesnych oznak nowotworów. Dobrze znanym faktem jest również to, że pielęgniarki i położne rodzinne odgrywają kluczową rolę w promowaniu edukacji zdrowotnej w środowisku, w którym pracują. Wprowadzenie podejścia opartego na pracy zespołowej oraz zaangażowanie pielęgniarek we wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci zmotywuje pielęgniarki do przyjęcia wiodącej roli w edukacji pacjentów/społeczeństwa oraz zmieni podejście i sposób patrzenia na pielęgniarki jako wspierający personel medyczny.